Compression Spring Music Wire, PK5, C01250141125S
  • Mfr # C01250141125S
  • Zoro # G601845106
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01250141125S
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.014 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.59 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.93 lb
Free Length
1 1/8 in
Inside Diameter
0.1 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.13 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.6 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.89 lb
Wire Type
Round
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.89 lb
Deflection @ Load
0.538 in