Compression Spring Music Wire, PK5, C01250181250S
  • Mfr # C01250181250S
  • Zoro # G301845253
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01250181250S
Overall Length
1 1/4 in
Outside Dia.
0.125 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.125 in
Compressed Length
0.82 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.61 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
3/32 in
Free Length
1 1/4 in
Inside Diameter
0.09 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
4.2 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
1.81 lb
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
1.81 lb
End Type
Squared and Not Ground
Finish
Plain
Deflection @ Load
0.432 in