Compression Spring Music Wire, PK5, C01560131750M
  • Mfr # C01560131750M
  • Zoro # G001845577
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01560131750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.61 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.61 lb
Inside Diameter
0.13 in
Outside Diameter
0.16 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Wire Diameter
0.01 in
Free Length
1 3/4 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.7 lb/in
Load (Lbs.)
0.8 lb
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
0.8 lb
Deflection @ Load
1.139 in