Compression Spring Music Wire, PK5, C01560160310S
  • Mfr # C01560160310S
  • Zoro # G701841909
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560160310S
Overall Length
5/16 in
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.16 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.11 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Outside Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.13 in
Free Length
5/16 in
Spring Rate
7.2 lb/in
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
1.06 lb
Wire Type
Round
Item
Compression Spring
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Deflection @ Load
0.147 in