Compression Spring Music Wire, PK5, C01560160688M
  • Mfr # C01560160688M
  • Zoro # G001845560
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560160688M
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.29 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.24 lb
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.16 in
Inside Diameter
0.13 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
3.6 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.43 lb
Load (Lbs.)
1.43 lb
Deflection @ Load
0.397 in