Compression Spring Music Wire, PK5, C01560230938M
  • Mfr # C01560230938M
  • Zoro # G801845609
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.156 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01560230938M
Outside Dia.
0.156 in
Wire Dia.
0.023 in
Large Outside Dia.
0.156 in
Compressed Length
0.58 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
5.16 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
Compatible Rod Size
7/64 in
Inside Diameter
0.11 in
Outside Diameter
0.16 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
11 lb/in
Finish
Oil
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.356 in