Compression Spring Music Wire, PK5, C01720180440M
  • Mfr # C01720180440M
  • Zoro # G901842454
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01720180440M
Overall Length
7/16 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.018 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.2 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.58 lb
For Rod Size
Inside Diameter
0.13 in
Free Length
7/16 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Outside Diameter
0.17 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
7.2 lb/in
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.24 in