Compression Spring Music Wire, PK5, C01720201130M
  • Mfr # C01720201130M
  • Zoro # G701842210
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.172 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01720201130M
Overall Length
1 1/8 in
Outside Dia.
0.172 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.172 in
Compressed Length
0.54 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.32 lb
Inside Diameter
0.13 in
Wire Diameter
0.02 in
Compatible Rod Size
1/8 in
Free Length
1 1/8 in
Outside Diameter
0.17 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
4.1 lb/in
End Type
Squared and Not Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.594 in