Compression Spring Music Wire, PK5, C01880131000S
  • Mfr # C01880131000S
  • Zoro # G301843594
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C01880131000S
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.013 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.45 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.45 lb
Inside Diameter
0.16 in
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.19 in
Free Length
1 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
0.9 lb/in
Finish
Plain
Item
Compression Spring
Load (Lbs.)
0.49 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Load @ Solid (Lbs.)
0.49 lb
Deflection @ Load
0.545 in