Compression Spring Music Wire, PK5, C01880200250M
  • Mfr # C01880200250M
  • Zoro # G701842791
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C01880200250M
Overall Length
1/4 in
Outside Dia.
0.188 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.188 in
Compressed Length
0.14 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
2.55 lb
Wire Diameter
0.02 in
Free Length
1/4 in
Outside Diameter
0.19 in
Inside Diameter
0.15 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
20.4 lb/in
Deflection @ Load
0.11 in