Compression Spring Music Wire, PK5, C02180120500S
  • Mfr # C02180120500S
  • Zoro # G901844861
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.218 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C02180120500S
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.218 in
Wire Dia.
0.012 in
Large Outside Dia.
0.218 in
Compressed Length
0.19 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.27 lb
Wire Diameter
0.01 in
Outside Diameter
0.22 in
Free Length
1/2 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.2 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
1.1 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Item
Compression Spring
Finish
Plain
Load @ Solid (Lbs.)
0.33 lb
Deflection @ Load
0.308 in