Compression Spring Music Wire, PK5, C02810280625M
  • Mfr # C02810280625M
  • Zoro # G401845122
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C02810280625M
Overall Length
5/8 in
Outside Dia.
0.281 in
Wire Dia.
0.028 in
Large Outside Dia.
0.281 in
Compressed Length
0.27 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.15 lb
Free Length
5/8 in
Inside Diameter
0.22 in
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.28 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
10.1 lb/in
Item
Compression Spring
Finish
Oil
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
End Type
Closed, Ground
Deflection @ Load
0.355 in