Compression Spring Music Wire, PK5, C02960300500S
  • Mfr # C02960300500S
  • Zoro # G401841728
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.296 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.296 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C02960300500S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.296 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.296 in
Compressed Length
0.27 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
3.75 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.3 in
Free Length
1/2 in
Wire Diameter
0.03 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.24 in
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
15 lb/in
End Type
Closed, Ground
Load @ Solid (Lbs.)
3.43 lb
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
3.43 lb
Deflection @ Load
0.229 in