Compression Spring Music Wire, PK5, C03120160500M
  • Mfr # C03120160500M
  • Zoro # G401845115
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120160500M
Overall Length
1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.15 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.33 lb
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
1/2 in
Inside Diameter
0.28 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1.3 lb/in
Deflection @ Load
0.349 in