Compression Spring Music Wire, PK5, C03120201750M
  • Mfr # C03120201750M
  • Zoro # G401845436
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120201750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.02 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.48 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.85 lb
Wire Diameter
0.02 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
1 3/4 in
Inside Diameter
0.27 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
1 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
1.24 lb
Wire Type
Round
Load @ Solid (Lbs.)
1.24 lb
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
1.275 in