Compression Spring Music Wire, PK5, C03120472250M
  • Mfr # C03120472250M
  • Zoro # G201842390
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120472250M
Overall Length
2 1/4 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.047 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
1.41 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
17.03 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Outside Diameter
0.31 in
Free Length
2 1/4 in
Inside Diameter
0.22 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
15.1 lb/in
Load (Lbs.)
12.69 lb
Load @ Solid (Lbs.)
End Type
Closed, Ground
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.838 in