Compression Spring Music Wire, PK5, C03750260750S
  • Mfr # C03750260750S
  • Zoro # G001842927
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C03750260750S
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
3/4 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.026 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.24 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.25 lb
For Rod Size
Free Length
3/4 in
Wire Diameter
0.03 in
Inside Diameter
0.33 in
Outside Diameter
0.38 in
Compatible Rod Size
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
3.3 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5688, ASTM A313
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.508 in