Compression Spring Music Wire, PK5, C03750301500M
  • Mfr # C03750301500M
  • Zoro # G001841920
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.375 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03750301500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.375 in
Wire Dia.
0.03 in
Large Outside Dia.
0.375 in
Compressed Length
0.55 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
1.95 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.03 in
Outside Diameter
0.38 in
Free Length
1 1/2 in
Compatible Rod Size
5/16 in
Inside Diameter
0.32 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
2.6 lb/in
Load (Lbs.)
2.46 lb
Load @ Solid (Lbs.)
2.46 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Item
Compression Spring
Deflection @ Load
0.946 in