Compression Spring Music Wire, PK5, C05630541000M
  • Mfr # C05630541000M
  • Zoro # G701843620
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.563 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.563 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C05630541000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.563 in
Wire Dia.
0.054 in
Large Outside Dia.
0.563 in
Compressed Length
0.47 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
9.32 lb
For Rod Size
Wire Diameter
0.05 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Outside Diameter
0.56 in
Inside Diameter
0.45 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
18.6 lb/in
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
9.88 lb
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
9.88 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.53 in