Compression Spring Music Wire, PK5, C06251201750M
  • Mfr # C06251201750M
  • Zoro # G801844664
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C06251201750M
Overall Length
1 3/4 in
Outside Dia.
0.625 in
Wire Dia.
0.12 in
Large Outside Dia.
0.625 in
Compressed Length
1.38 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
240.45 lb
Compatible Rod Size
Free Length
1 3/4 in
Outside Diameter
0.63 in
Inside Diameter
0.39 in
Wire Diameter
0.12 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
274.8 lb/in
Wire Type
Round
Finish
Oil
Item
Compression Spring
Load @ Solid (Lbs.)
102.21 lb
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.372 in