Compression Spring Music Wire, PK5, C08450551000M
  • Mfr # C08450551000M
  • Zoro # G501844964
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C08450551000M
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.845 in
Wire Dia.
0.055 in
Large Outside Dia.
0.845 in
Compressed Length
0.33 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
6.49 lb
For Rod Size
Outside Diameter
0.85 in
Wire Diameter
0.06 in
Compatible Rod Size
Inside Diameter
0.74 in
Free Length
1 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
13 lb/in
End Type
Closed, Ground
Item
Compression Spring
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.671 in