Compression Spring Music Wire, PK5, C08750921000M
  • Mfr # C08750921000M
  • Zoro # G301845161
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.092 in
Large Outside Dia.
0.875 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C08750921000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
1 in
Outside Dia.
0.875 in
Wire Dia.
0.092 in
Large Outside Dia.
0.875 in
Compressed Length
0.53 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
36.17 lb
Inside Diameter
0.7 in
Outside Diameter
0.88 in
Free Length
1 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.09 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
72.3 lb/in
Deflection @ Load
0.471 in