  • Zoro # G801815145
Key Features
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
7.3 mm
Wire Dia.
1 mm
Large Outside Dia.
7.3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
D21910
Zoro #
G801815145
China
Dimensions
Overall Length
14.5 mm
Outside Dia.
7.3 mm
Wire Dia.
1 mm
Large Outside Dia.
7.3 mm
Compressed Length
10.1 mm
For Rod Size
5 3/10 mm
Outside Diameter
7.3 mm
Compatible Rod Size
5 19/64 mm
Free Length
14.5 mm
Inside Diameter
5.3 mm
Wire Diameter
1 mm
Details
Type
Precision
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
6.16 N/mm
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
14.102 mm