Compression Spring Music Wire, PK5, C03120161500M
  • Mfr # C03120161500M
  • Zoro # G301845413
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C03120161500M
Overall Length
1 1/2 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.38 in
For Rod Size
7/25 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.32 lb
Compatible Rod Size
9/32 in
Inside Diameter
0.28 in
Free Length
1 1/2 in
Outside Diameter
0.31 in
Wire Diameter
0.02 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.4 lb/in
Load @ Solid (Lbs.)
0.47 lb
Wire Type
Round
End Type
Squared and Not Ground
Deflection @ Load
1.117 in