Compression Spring Music Wire, PK5, C03120161380M
  • Mfr # C03120161380M
  • Zoro # G101845354
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C03120161380M
Overall Length
1 3/8 in
Outside Dia.
0.312 in
Wire Dia.
0.016 in
Large Outside Dia.
0.312 in
Compressed Length
0.36 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
0.3 lb
For Rod Size
7/25 in
Outside Diameter
0.31 in
Compatible Rod Size
9/32 in
Wire Diameter
0.02 in
Inside Diameter
0.28 in
Free Length
1 3/8 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
0.4 lb/in
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Wire Type
Round
Load (Lbs.)
0.45 lb
Deflection @ Load
1.02 in