  • Mfr # C09701153500M
  • Zoro # G001842934
Material
Spring Wire
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
C09701153500M
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.97 in
Wire Dia.
0.115 in
Large Outside Dia.
0.97 in
Compressed Length
1.81 in
For Rod Size
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
63 lb
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.12 in
Free Length
3 1/2 in
Outside Diameter
0.97 in
Inside Diameter
0.74 in
Material
Spring Wire
Spring Rate
36 lb/in
Deflection @ Load
1.687 in