  • Mfr # C10101122000M
  • Zoro # G901842843
Key Features
Type
Precision
Material
Spring Wire
Outside Dia.
1.01 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.01 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C10101122000M
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.01 in
Wire Dia.
0.112 in
Large Outside Dia.
1.01 in
Compressed Length
1.14 in
Load @ 50% Free Length (Lbs.)
46 lb
For Rod Size
Outside Diameter
1.01 in
Inside Diameter
0.79 in
Free Length
2 in
Compatible Rod Size
Wire Diameter
0.11 in
Details
Type
Precision
Material
Spring Wire
Spring Rate
46 lb/in
Finish
Oil
Load (Lbs.)
39.71 lb
Load @ Solid (Lbs.)
39.71 lb
Wire Type
Round
Meets/Exceeds
AMS 5112, ASTM-A228
Deflection @ Load
0.863 in