Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C09751483500S
  • Mfr # C09751483500S
  • Zoro # G3325572
Free Shipping & Returns
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.68 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C09751483500S
Overall Length
3 1/2 in
Outside Dia.
0.975 in
Wire Dia.
0.148 in
Compressed Length
2.68 in
Outside Diameter
0.98 in
Compatible Rod Size
Free Length
3 1/2 in
Wire Diameter
0.15 in
Inside Diameter
0.68 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
84 lb/in
Color
Gray
Finish
Plain
Item
Compression Spring
End Type
Closed, Ground
Wire Type
Round
Deflection @ Load
0.82 in