Compression Spring, Stainless Steel, PK10, C11001122000S
  • Mfr # C11001122000S
  • Zoro # G3326640
Material
302 Stainless Steel
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C11001122000S
Overall Length
2 in
Outside Dia.
1.1 in
Wire Dia.
0.112 in
Compressed Length
1.25 in
Compatible Rod Size
7/8 in
Free Length
2 in
Wire Diameter
0.11 in
Outside Diameter
1.1 in
Inside Diameter
0.88 in
Material
302 Stainless Steel
Spring Rate
38.3 lb/in
Deflection @ Load
0.75 in