  • Zoro # G307867228
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
301 Stainless Steel
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.12 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
U4370100S
Zoro #
G307867228
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Thickness
0.01 in
Overall Height
0.12 in
Max. Outside Dia.
0.672 in
Min. Inside Dia.
0.46 in
For Hole Size
0.688
For Rod Size
0.437
Compatible Hole Diameter
11/16 in
Inside Diameter - Minimum
0.47 in
Outside Diameter - Maximum
0.67 in
Compatible Rod Size
7/16 in
Details
Item
Curved Disc Spring
System of Measurement
Inch
Material
301 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Curved Spring Washer
Deflection @ Load
0.06 in