  • Mfr # B0343019
  • Zoro # G5242657
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Thickness
0.018 in
Overall Height
0.03 in
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B0343019
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.018 in
Overall Height
0.03 in
Max. Outside Dia.
0.343 in
Min. Inside Dia.
0.164 in
For Rod Size
0.164
For Hole Size
0.344
Compatible Rod Size
5/32 in
Inside Diameter - Minimum
0.16 in
Outside Diameter - Maximum
0.34 in
Compatible Hole Diameter
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.005 in