  • Mfr # B0375030
  • Zoro # G2979159
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.03 in
Overall Height
0.04 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B0375030
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.03 in
Overall Height
0.04 in
Max. Outside Dia.
0.375 in
Min. Inside Dia.
0.19 in
For Rod Size
0.188
For Hole Size
0.375
Outside Diameter - Maximum
0.38 in
Compatible Rod Size
3/16 in
Compatible Hole Diameter
3/8 in
Inside Diameter - Minimum
0.19 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.003 in