  • Mfr # B0437020S
  • Zoro # G8096191
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.02 in
Overall Height
0.03 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B0437020S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.02 in
Overall Height
0.03 in
Max. Outside Dia.
0.437 in
Min. Inside Dia.
0.22 in
For Hole Size
0.438
For Rod Size
0.216
Inside Diameter - Minimum
0.22 in
Outside Diameter - Maximum
0.44 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Compatible Hole Diameter
7/16 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.006 in