  • Mfr # B0437023S
  • Zoro # G2979125
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.023 in
Overall Height
0.03 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B0437023S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.023 in
Overall Height
0.03 in
Max. Outside Dia.
0.437 in
Min. Inside Dia.
0.22 in
For Rod Size
0.216
For Hole Size
0.438
Outside Diameter - Maximum
0.44 in
Compatible Hole Diameter
7/16 in
Inside Diameter - Minimum
0.22 in
Compatible Rod Size
7/32 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.005 in