  • Mfr # B0562042S
  • Zoro # G8371431
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.042 in
Overall Height
0.06 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B0562042S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.042 in
Overall Height
0.06 in
Max. Outside Dia.
0.562 in
Min. Inside Dia.
0.265 in
For Hole Size
0.563
For Rod Size
0.25
Inside Diameter - Minimum
0.27 in
Compatible Rod Size
1/4 in
Compatible Hole Diameter
9/16 in
Outside Diameter - Maximum
0.56 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.01 in