  • Mfr # B0625032S
  • Zoro # G5263282
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.032 in
Overall Height
0.05 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B0625032S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.032 in
Overall Height
0.05 in
Max. Outside Dia.
0.625 in
Min. Inside Dia.
0.317 in
For Rod Size
0.3125
For Hole Size
0.625
Compatible Hole Diameter
5/8 in
Compatible Rod Size
5/16 in
Inside Diameter - Minimum
0.32 in
Outside Diameter - Maximum
0.63 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.008 in