  • Mfr # B1125062
  • Zoro # G7989633
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.062 in
Overall Height
0.08 in
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B1125062
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.062 in
Overall Height
0.08 in
Max. Outside Dia.
1.125 in
Min. Inside Dia.
0.344 in
For Hole Size
1.125
For Rod Size
0.3438
Compatible Rod Size
Compatible Hole Diameter
1 1/8 in
Inside Diameter - Minimum
0.34 in
Outside Diameter - Maximum
1.13 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.017 in