  • Mfr # B0875031S
  • Zoro # G5262503
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.031 in
Overall Height
0.06 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B0875031S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.031 in
Overall Height
0.06 in
Max. Outside Dia.
0.875 in
Min. Inside Dia.
0.442 in
For Hole Size
0.875
For Rod Size
0.4375
Compatible Rod Size
7/16 in
Inside Diameter - Minimum
0.44 in
Compatible Hole Diameter
7/8 in
Outside Diameter - Maximum
0.88 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.014 in