  • Mfr # B1063090S
  • Zoro # G8244652
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.09 in
Overall Height
0.11 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
B1063090S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.09 in
Overall Height
0.11 in
Max. Outside Dia.
1.063 in
Min. Inside Dia.
0.532 in
For Rod Size
For Hole Size
1
Outside Diameter - Maximum
1.06 in
Compatible Hole Diameter
1 in
Inside Diameter - Minimum
0.53 in
Compatible Rod Size
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
17-7 PH Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.013 in