  • Mfr # B1375100
  • Zoro # G8452762
Thickness
0.1 in
Overall Height
0.12 in
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
B1375100
Thickness
0.1 in
Overall Height
0.12 in
Max. Outside Dia.
1.375 in
Min. Inside Dia.
0.532 in
For Hole Size
1.375
For Rod Size
Inside Diameter - Minimum
0.53 in
Compatible Rod Size
Compatible Hole Diameter
1 3/8 in
Outside Diameter - Maximum
1.38 in
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.016 in