  • Mfr # B2000125S1
  • Zoro # G7923422
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Thickness
0.125 in
Overall Height
0.16 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
B2000125S1
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.125 in
Overall Height
0.16 in
Max. Outside Dia.
2 in
Min. Inside Dia.
0.688 in
For Rod Size
0.6875
For Hole Size
2
Inside Diameter - Minimum
0.69 in
Compatible Rod Size
Compatible Hole Diameter
2 in
Outside Diameter - Maximum
2 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
302 Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.029 in