  • Mfr # B2750187S
  • Zoro # G8400637
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Inch
Thickness
0.187 in
Overall Height
0.24 in
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
B2750187S
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.187 in
Overall Height
0.24 in
Max. Outside Dia.
2.75 in
Min. Inside Dia.
0.938 in
For Hole Size
2.75
For Rod Size
0.938
Inside Diameter - Minimum
0.94 in
Outside Diameter - Maximum
2.75 in
Compatible Hole Diameter
2 3/4 in
Compatible Rod Size
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
17-7 PH Stainless Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.038 in