  • Mfr # B2000142
  • Zoro # G5238003
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Thickness
0.142 in
Overall Height
0.18 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B2000142
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.142 in
Overall Height
0.18 in
Max. Outside Dia.
2 in
Min. Inside Dia.
1 in
For Hole Size
2
For Rod Size
1
Compatible Rod Size
1 in
Outside Diameter - Maximum
2 in
Compatible Hole Diameter
2 in
Inside Diameter - Minimum
1 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.017 in