  • Mfr # B3750168
  • Zoro # G8310443
Free Shipping & Returns
Key Features
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Thickness
0.168 in
Overall Height
0.25 in
Finish
Plain
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
B3750168
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
0.168 in
Overall Height
0.25 in
Max. Outside Dia.
3.75 in
Min. Inside Dia.
1.25 in
For Hole Size
3.75
For Rod Size
1.25
Compatible Rod Size
1 1/4 in
Inside Diameter - Minimum
1.25 in
Outside Diameter - Maximum
3.75 in
Compatible Hole Diameter
3 3/4 in
Details
Item
Belleville Spring
System of Measurement
Inch
Material
Carbon Steel
Finish
Plain
Type
Belleville Spring Washer
Deflection @ Load
0.042 in