  • Mfr # BD0281500102
  • Zoro # G7948586
Material
Carbon Steel
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.2 mm
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BD0281500102
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.2 mm
Max. Outside Dia.
1.102 in
Min. Inside Dia.
0.402 in
Inside Diameter - Minimum
10.2 mm
Compatible Rod Size
10 13/64 mm
Outside Diameter - Maximum
28 mm
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.58 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
2918N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
4907N
Standards
C1074-1075
Calculated Load @ Flat
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.402 In.,Max. Outside Dia. 1.102 In.,Thickness 1.5mm,Overall Height 2.25mm,Load @ Deflection (Lbs.) 2918N,Deflection @ Load 0.58mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 4907N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10