  • Mfr # BD023125
  • Zoro # G7925163
Key Features
System of Measurement
Metric
Material
Carbon Steel
Thickness
1.25 mm
Overall Height
1.7 mm
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BD023125
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1.25 mm
Overall Height
1.7 mm
Max. Outside Dia.
0.886 in
Min. Inside Dia.
0.441 in
Inside Diameter - Minimum
11.2 mm
Outside Diameter - Maximum
23 mm
Compatible Rod Size
11 13/64 mm
Details
Item
Disc Spring
System of Measurement
Metric
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Type
Metric Disc Spring
Deflection @ Load
0.37 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
2091N
Meets/Exceeds
DIN 2093
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
3517N
Disc Type
Disc Spring
Calculated Load @ Flat
Standards
C1074-1075
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.441 In.,Max. Outside Dia. 0.886 In.,Thickness 1.25mm,Overall Height 1.75mm,Load @ Deflection (Lbs.) 2091N,Deflection @ Load 0.37mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 3517N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10