  • Mfr # BD0281500122
  • Zoro # G8220624
Material
Carbon Steel
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.2 mm
Finish
Oil
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD0281500122
Thickness
1.5 mm
Overall Height
2.2 mm
Max. Outside Dia.
1.102 in
Min. Inside Dia.
0.48 in
Inside Diameter - Minimum
12.2 mm
Compatible Rod Size
12 13/64 mm
Outside Diameter - Maximum
28 mm
Material
Carbon Steel
Finish
Oil
Deflection @ Load
0.56 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
3298N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
5546N
Standards
C1074-1075
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.48 In.,Max. Outside Dia. 1.102 In.,Thickness 1.5mm,Overall Height 2.25mm,Load @ Deflection (Lbs.) 3298N,Deflection @ Load 0.56mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 5546N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10