  • Mfr # BD0401250142
  • Zoro # G7864832
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.6 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BD0401250142
Thickness
1.25 mm
Overall Height
2.6 mm
Max. Outside Dia.
1.575 in
Min. Inside Dia.
0.559 in
Outside Diameter - Maximum
40 mm
Inside Diameter - Minimum
14.2 mm
Compatible Rod Size
14 13/64 mm
Deflection @ Load
1.05 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
1908N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
3208N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.559 In.,Max. Outside Dia. 1.575 In.,Thickness 1.25mm,Overall Height 2.65mm,Load @ Deflection (Lbs.) 1908N,Deflection @ Load 1.05mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 3208N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10