  • Mfr # BD0402000183
  • Zoro # G8242717
Thickness
2 mm
Overall Height
3.1 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD0402000183
Thickness
2 mm
Overall Height
3.1 mm
Max. Outside Dia.
1.575 in
Min. Inside Dia.
0.72 in
Compatible Rod Size
18 19/64 mm
Inside Diameter - Minimum
18.3 mm
Outside Diameter - Maximum
40 mm
Deflection @ Load
0.86 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
6062N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
10195N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.72 In.,Max. Outside Dia. 1.575 In.,Thickness 2mm,Overall Height 3.15mm,Load @ Deflection (Lbs.) 6062N,Deflection @ Load 0.86mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 10195N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10