  • Mfr # BD045175
  • Zoro # G8272826
Thickness
1.75 mm
Overall Height
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BD045175
Thickness
1.75 mm
Overall Height
3 mm
Max. Outside Dia.
1.772 in
Min. Inside Dia.
0.882 in
Outside Diameter - Maximum
45 mm
Compatible Rod Size
22 13/32 mm
Inside Diameter - Minimum
22.4 mm
Deflection @ Load
0.97 mm
Load @ Deflection (Lbs.)
3908N
Calculated Load @ Flat (Lbs.)
6572N
Description
Disc Spring,Metric Disc Spring,Chrome,Finish Oil,Min. Inside Dia. 0.882 In.,Max. Outside Dia. 1.772 In.,Thickness 1.75mm,Overall Height 3.05mm,Load @ Deflection (Lbs.) 3908N,Deflection @ Load 0.97mm,Calculated Load @ Flat (Lbs.) 6572N,Meets/Exceeds DIN 2093,Package Quantity 10